Maailma Terviseorganisatsiooni definitsioon:

Tervise edendamine on protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning tugevdada seeläbi oma tervist.

Eesti riigi Rahvastiku tervise arengukava 2009–2020 koondab ühtseks tervikuks ning eesmärgistab tervise valdkonna arengukavad ja strateegiad.Üks tervise edendamise põhilisi ideelisi aluseid on muuta keskkond selliseks, et tervislikud valikud oleksid lihtsalt kättesaadavad. Seega on tervisedendus ulatuslik sotsiaalne ja poliitiline protsess, mis hõlmab nii inimeste oskuste ja teadmiste suurendamisele suunatud tegevusi, kui ka sotsiaalsete, keskkonna- ja majandustingimuste muutmisele suunatud tegevusi. 

Arengukavas on sõnastatud strateegilised eesmärgid viie valdkonna jaoks:

  • sotsiaalne sidusus ja võrdsed võimalused
  • laste tervislik ja turvaline areng
  • tervist toetav keskkond
  • tervislikud eluviisid
  • tervishoiusüsteemi areng

 

Hinnanguliselt on toitumistegurite osakaal nii südame-veresoonkonnahaiguste kui pahaloomuliste kasvajate väljakujunemisel kuni 30%.Südame-veresoonkonnahaigused on aga Eestis surma põhjuseks number üks.

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringust ilmneb, et jätkuvalt on tõsiseks probleemiks täiskasvanute ülemäärane kehakaalÜlekaalulisus on tegelikult varjatud nälg. Seda puudujääki saavad katta looduslikud söödavad taimed, ka umbrohuks peetavad taimed.

Toidukaupade rikkalik valik kauplustes on viinud unustuse hõlma looduslikud toidutaimed, mida on aastasadu toiduks kasutatud. Müügilolevad  intensiivviljeluse saadused on üsna vaesed toitainete poolest, mida enamus inimesi ei ole endale teadvustanud.

RAHVA RAVIVÕTTED

Joo peedimahla ½ klaasitäit korraga 3–4 korda päevas. Peedimahla võid segada ka pooleks meega ja võtta 1 spl 3–4 korda päevas.
Söö sidrunit toorelt.
Aedoakaunatõmmis. Võta 30 grammi kuivatatud kaunu 300 g keeva vee kohta. Keeda 30 minutit, kurna ja lisa ärakeenud veekogus. Võta ½ klaasitäit 3 korda päevas enne sööki.
Mädarõikajuuretõmmis. Võta 8 grammi peenestatud juuri klaasitäie keeva vee kohta. Lase tõmmata 4 tundi, kurna. Võta 1 spl 3 korda päevas.
Küüslaugu-sidrunirohi. Peenesta 3 suurt mugulat küüslauku ja kolm sidrunit, lisa 1,5 liitrit vett. Lase segul tõmmata soojas kohas 1 ööpäev, sega aeg-ajalt ja kurna. Võta 1 spl 3 korda päevas 30 minutit enne sööki.
Küüslaugu-hapupiimasegu. Sega 1 hakitud mugul klaasitäie hapupiimaga, lase segul ööpäev jahedas seista ja joo kogus ära kahe annusena ühe päeva jooksul.
Kartulikeeduvesi alandab vererõhku. Selleks joo mitu korda päevas koorega keedetud kartulite keeduvett.
Arooniamahl. Joo kuu aja jooksul 2–3 korda päevas 50 ml arooniamahla. Pärast 10-päevast vaheaega võid ravikuuri korrata.
Rosinatõmmis. Võta 100 grammi rosinaid klaasitäie tulise vee kohta, keeda 10 minutit, kurna. Joo kogus ära päeva jooksul.

Vererõhku alandavad ravimtaimed
Aasristik
Angervaks
Hiirekõrv
Humal
Mailane
Palderjan
Pune
Põldosi
Pärnaõied
Saialill
Soo-kassiurb
Teeleht
Valge ristik
Veiste-südamerohi
Viirpuumarjad

Looduslikud diureetikumid

Leesikas
Kadakamarjad
Takjas
Võilill

Südame tegevust normaliseeriva toimega ravimtaimed

Meliss
Nurmenukk
Petersell
Piparmünt

Vererõhku alandavad marjad

Must sõstar
Kibuvits
Pohl
Jõhvikas
Vaarikas
Metsmaasikas
Kirss
Must aroonia

Vererõhku alandav marjatee

Võta 1 sl ülaltoodud kuivatatud või värskeid marju. Vala peale 1 klaasitäis keeva vett ja lase tõmmata termoses üle öö. Joo 1 klaasitäis korraga 3 korda päevas.
Mao ülihappesuse ja haavandtõve korral pole soovitatav kasutada jõhvikaid ja musta arooniat.

Palderjanitee

Võta 1 sl kuivatatud peenestatud juuri ja vala peale 1 klaasitäis keeva vett. Lase tõmmata 4 tundi ja kurna. Võta sisse 3 sl 4 korda päevas.

Veiste-südamerohu tinktuur

Võta 1 klaasitäis peenestatud toorest ürti ja vala üle 0,5 klaasitäie viinaga. Lase 10 päeva suletud nõus soojas ja pimedas seista, loksutades purki aeg-ajalt. Võta veega kuni 40 tilka 3 korda päevas.

 

„Hea tervis ja särav välimus küpsemale eale. Looduslikud ilu- ja ravivõtted, tervistav toitumine“, koostanud ja toimetanud Klaire Kolmann. Kirjastus Estada K 2016. Raamat annab ülevaate keskikka jõudnud inimeste terviseprobleemidest ja pakub lahendusi. Juttu on südame- ja veresoonkonnahaigustest, luu- ja liigesehaigustest, maksa- ja sapipõiehaigustest, mälu ja kehakaalu probleemidest jne.